TRABZON
FOTOĞRAF
SANATI
DERNEĞİ
33 . Yıl
FOTO FORUM
Türkiye
Fotoğraf
Sanatı
Federasyonu'nun
kurucu
üyesidir
    29.12.2011


'Orta Ölçekli Kent: Sıradanı Fotoğraflamak'

Türkiye’den Foto Forum ve Geniş Açı Proje Ofisi; Letonya’dan International Summer School of Photography (ISSP) ile uluslararasi yeni bir fotoğraf projesine başlıyor. ‘Orta Olcekli Kent: Siradani Fotograflamak’ başlıklı proje, Letonya, Türkiye ve AB ülkeleri/komşu ülkelerden seçilecek 12 fotoğrafçının katılımıyla hayata geçecek. Proje kapsamında 12-17 Mart tarihleri arasında Trabzon’da, 4-12 Agustos tarihleri arasında da Letonya’da düzenlenecek iki atölye, deneyimli Hollandalı eğitmenler Bas Vroege (editor, kürator, ögretim görevlisi, Paradox ajansının kurucusu ve yöneticisi) ve Hans van der Meer (belgesel fotografçı) yönetiminde gerçekleşecek.

 
Uluslarası düzeyde, ülkeler ve de kentler, Olimpiyatlar, Dünya Kupası, Avrupa Kültür Başkenti gibi önemli etkinliklere ev sahipliği yapmak için birbiriyle kıyasıya yarışır. Herhangi bir ülkedeki kent ve kasabalar, tarihi miraslari ya da külturel/sportif etkinlikleriyle kendilerini diğer kentler arasından öne çıkarmaya ve onurlandırmaya calışır. Ama bu sıradışı kentlerdeki sıradışı etkinlikler, o ülkedeki günlük yaşam kalitesi, toplumun örgütlenme şekli ya da çeşitli aktivitelere yerleşmiş kültürel değerler hakkında neler söyleyebilir? Ancak turistler için herhangi bir çağrışım barındırmayan ve gerçek farklılıkları barındıran ‘orta ölçekli kentler’ bunu başarabilir. ‘Orta Ölçekli Kent: Sıradanı Fotoğraflamak’, sıradan bölgelerdeki sıradan kentlerde yaşayan sıradan insanlara bakmaya teşebbüs edip, olağanüstü alışkanlıkları ve sıradan ama anlamlı yaşam biçimlerini keşfetmek üzere yola çıkıyor ve toplumların doğasına daha da yakınlaşarak, ortalama görünmezi görünür kılmayı hedefliyor.
 
Proje katılımcıları, tema çerçevesinde şehir manzaralarından insan davranışlarına odaklanan çalişmalara, natürmortlardan arşiv malzemelerine uzanan geniş bir yelpazede, günlük hayat içerisinde normalleşen ve artık dikkat çekmeyen, ‘sıradanlaşan’ üzerine projeler üretecek. Süreç sonunda ortaya cıkan çalışmalar, Türkiye, Letonya ve muhtemel diğer ülkelerde, sergi, projeksiyon gibi farkli ortamlarda izlenime sunulacak.

Basvuruları 15 Ocak 2012’ye kadar devam eden projeyle ilgili ayrintılı bilgi için:
http://www.issp.lv/en/projects/middle-town

Genis Açı Proje Ofisi: (212) 251 7003 - gapo@gapo.org

Adres : Kunduracılar Caddesi , Neşe Sokak No: 1 Kat 2 61200 TRABZON -TÜRKİYE : Address
Yazışma Adresi : P.K. 73 (P.O.Box 73) 61001 TRABZON - TÜRKİYE : Mail Address
Telefaks : +90 462 326 51 72 : Phone&Fax
e-posta : info@fotoforum.org.tr : e-mail